شنبه , ۵ اسفند ۱۴۰۲
خانه / اماکن تاریخی / یک درپوش سنگی استودان دوره ساسانی در شهر بیشاپور کشف شد
54003185-0d8d-4b7f-b6cd-a9067d511064-koja ro

یک درپوش سنگی استودان دوره ساسانی در شهر بیشاپور کشف شد

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس  یک درپوش سنگی متعلق به یکی از استودان‌های ساسانیان در مجموعه شهر بیشاپور کشف شده‌است.

 به گزارش ایران زیبا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت :

این درپوش سنگی دارای خطوط پهلوی ساسانی است که طول آن به ۴۲ سانتیمتر می‌رسد و عرض بالای آن ۳۵ و عرض پائین آن به ۲۷ سانتیمتر بوده و ارتفاع آن نیز ۶ سانتی‌متر می‌باشد. با توجه به قدمت شهر بیشاپور و آثار موجود در این مجموعه که از دوره ساسانیان به بعد می‌باشد، به طور حتم این درپوش سنگی از ارزش فرهنگی بالایی برخوردار است و از طرفی هم به دلیل خطوط موجود، ارزش آن دو چندان شده‌است .

 استودان‌ها مکان‌های سنگی بودند که تدفین مردگان در دوره ساسانیان در آن‌ها انجام شده و تنها برخی از آنها دارای درپوش بوده‌اند .با توجه به وجود ۴ سطری که در این درپوش سنگی وجود دارد، می طلبد مطالعات گسترده‌ای در این عرضه انجام شود و به احتمال زیاد این درپوش متعلق به مقبره یکی از افراد سرشناس و مهم در دوره ساسانیان بوده‌است .

 شهر بیشاپور یکی از شهر‌های مهم در دوره ساسانیان  است که قدمتش به ۱۷۰۰ سال قبل بر می‌گردد و در مناطق مختلف این محدوده تاریخی ، استودان‌های متعددی هم وجود دارد که محل تدفین مردمان آن دوره را نشان می‌دهد .

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس  یک درپوش سنگی متعلق به یکی از استودان‌های ساسانیان در مجموعه شهر بیشاپور کشف شده‌است.  به گزارش ایران زیبا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت : این درپوش سنگی دارای خطوط پهلوی ساسانی است که طول آن به ۴۲ سانتیمتر می‌رسد و عرض بالای آن ۳۵ و عرض پائین آن به ۲۷ سانتیمتر بوده و ارتفاع آن نیز ۶ سانتی‌متر می‌باشد. با توجه به قدمت شهر بیشاپور و آثار موجود در این مجموعه که از دوره ساسانیان به…

User Rating: Be the first one !

درباره ی مدیر ایران زیبا

ایرانگردی و عکاسی از علاقه مندی های من است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی (جهت جلوگیری از ربات ها) *