چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۳
خانه / راهنمای سفر / نکات مهم و راهنمای سفر زنان باردار
012-featuredimagesen

نکات مهم و راهنمای سفر زنان باردار

حاملگی دوران خاص و حساسی است و  پزشکان به خانم‌ها توصیه می‌کنند که در این دوره مسافرت نکنند، اما ممکن است شرایط خاصی پیش بیاید یا خانم‌های باردار هم سختی سفر را به جان بخرند و مسافرت کنند.

بنابراین لازم است که نکاتی را رعایت کنند.  البته دوران حاملگی به این معنا نیست که خانم‌ها در این دوره نمی‌توانند سفر کنند، بلکه لازم است احتیاط لازم را لحاظ کنند. اکثر پزشکان و شرکت‌های هواپیمایی، مسافرت بعد از گذشتن از هشت ماه حاملگی (۳۲ هفته) را پیشنهاد نمی‌کنند. بنابراین در دوران بارداری بهتر است احتیاط‌های بیش‌تری صورت گیرد. در این‌ مقاله به راهنمایی‌هایی از کارشناسان و متخصصان زنان و زایمان در زمینه‌ی چگونگی اطمینان از ایمنی خانم‌ها و جنین‌شان در حین سفر می‌پردازیم.

۱. استفاده از صندلی‌های کنار راهرو

خانم‌های باردار بیش از سایرین به سرویس‌های بهداشتی نیاز پیدا می‌کنند. از آن جا که هواپیماها و قطارها معمولا پر هستند، بلند شدن از روی صندلی‌های کنار پنجره برای زنان باردار سخت خواهد بود. همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند در هواپیما، کمربند ایمنی را در قسمت زیرین شکم ببندند، به این شکل در هنگام تکان ناگهانی هواپیما، دیگر روی شکم فشار وارد نمی‌شود.

۲. اجتناب از نشستن مداوم

در صورت طولانی بودن سفر، لازم است خانم‌های باردار هر دو ساعت یک بار بایستند و تحرک داشته باشند، حتی اگر فقط چند دقیقه باشد. این کار موجب می‌شود که خون در پاها، بدن و همچنین در بدن کودک‌ به جریان بیفتد. اگر با اتومبیل سفر می‌کنند، نشستن روی بالش ممکن است برای‌شان راحت‌تر باشد.

۳. نوشیدن آب به اندازه‌ی کافی

خانم‌های باردار به مقدار بیشتری آب نیاز دارند، زیرا میزان زیادی از آب بدن‌شان از طریق پوست تبخیر می‌شود، بنابراین بدن سریع‌تر خشک می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، لازم است که خانم‌های باردار تا حد امکان آب بنوشند. خشک شدن بدن‌ فقط باعث ضعف و مریضی نمی‌شود،‌ بلکه می‌تواند بر مایع آمنیوتیک و جریان خون بدن جنین نیز تاثیر بگذارد.

۴. تهیه لیستی از پزشکان در مسافرت‌های بین‌المللی

در صورت مسافرت بین‌المللی، لازم است که خانم‌های باردار با هتل یا سفارتخانه هماهنگ کنند تا لیستی از پزشکان و متخصصان را در اختیارشان قرار دهند.

۵. رعایت بهداشت

در هواپیما یا قطار، افراد معمولا با سطوحی مثل میز و صندلی‌هایی در ارتباط هستند که ممکن است مملو از میکروب باشد. بنابراین لازم است خانم‌های باردار بیش از سایرین بهداشت را رعایت کنند، مثلا بیش‌تر دست‌های‌شان را بشویند، سطوح را ضدعفونی کنند و با کسب اجازه از پزشکان، می‌توانند واکسن آنفولانزا تزریق کنند(این واکسن ۲ هفته طول می‌کشد تا اثر کند، پس درست برنامه‌ریزی کنید).

۶. مشورت با پزشک، بویژه در سه ماهه‌ی سوم بارداری

بهتر است خانم‌های باردار از پزشک خود بخواهند که یک چارت پزشکی از برنامه دوران بارداری در اختیارشان قرار دهد. بنابراین در صورت بروز مشکل یا زایمان زودرس، پزشک معالج به سرعت در جریان قرار می‌گیرد. خانم‌های باردار همچنین می‌توانند درخواست نسخه‌های بارداری ایمن کنند تا داروهایی مثل آزیترومایسین (برای اسهال) یا اسکوپولامین (برچسب‌های پشت گوش برای حالت تهوع) در اختیارشان قرار گیرد.

۷. قرار نگرفتن در معرض آفتاب

برخی از پزشکان اعتقاد دارند که خانم‌های باردار باید زمان آفتاب‌گیری را محدود کنند. برخی از آنها پیشنهاد می‌دهند که خانم‌های باردار در یک بازه‌ی زمانی بیش‌تر از ۲۰ دقیقه در مقابل آفتاب قرار نگیرند. حاملگی، بانوان را نسبت به اشعه‌های آفتاب حساس‌تر می‌کند و ممکن است به بیماری ملاسما مبتلا شوند که باعث تغییراتی در رنگ پوست آن‌ها می‌شود. البته غیر از خانم‌های باردار، آفتاب زیادی می‌تواند باعث چروک شدن پوست و پیری زودرس در سایر افراد شود و همچنین دلیل اصلی سرطان پوست است. اگر نکته‌ی دیگری نیز از نظر شما حائز اهمیت است با ما در میان بگذارید.

حاملگی دوران خاص و حساسی است و  پزشکان به خانم‌ها توصیه می‌کنند که در این دوره مسافرت نکنند، اما ممکن است شرایط خاصی پیش بیاید یا خانم‌های باردار هم سختی سفر را به جان بخرند و مسافرت کنند. بنابراین لازم است که نکاتی را رعایت کنند.  البته دوران حاملگی به این معنا نیست که خانم‌ها در این دوره نمی‌توانند سفر کنند، بلکه لازم است احتیاط لازم را لحاظ کنند. اکثر پزشکان و شرکت‌های هواپیمایی، مسافرت بعد از گذشتن از هشت ماه حاملگی (۳۲ هفته) را پیشنهاد نمی‌کنند. بنابراین در دوران بارداری بهتر است احتیاط‌های بیش‌تری صورت گیرد. در این‌ مقاله به راهنمایی‌هایی از کارشناسان و متخصصان زنان و زایمان…

امتیاز شما به این نوشته

User Rating: 4.6 ( 1 votes)

درباره ی مدیر ایران زیبا

ایرانگردی و عکاسی از علاقه مندی های من است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی (جهت جلوگیری از ربات ها) *